مقالات

خیزش پوتین برای میانجیگری در خاورمیانه [هیکاری ساکایی، نیکی (ژاپن)، 23 اکتبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

155246  ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
خروج ارتش آمریکا از سوریه فرصت خوبی را برای روسیه به ارمغان آورده است. روسیه روز بیست و دوم ماه جاری نقش هماهنگ کننده برای ثبات سوریه را با روش های مختلف از جمله مذاکره با ترکیه شروع کرده است. روسیه همچنین با ایجاد روابط دوستانه با عربستان سعودی و ایران احساس موجودیت کشورش را در خاورمیانه به شکل موقت افزایش داده است.

خیزش پوتین برای میانجیگری در خاورمیانه
1- خروج ارتش آمریکا از سوریه فرصت خوبی را برای روسیه به ارمغان آورده است. روسیه روز بیست و دوم ماه جاری نقش هماهنگ کننده برای ثبات سوریه را با روش های مختلف از جمله مذاکره با ترکیه شروع کرده است. روسیه همچنین با ایجاد روابط دوستانه با عربستان سعودی و ایران احساس موجودیت کشورش را در خاورمیانه به شکل موقت افزایش داده است.
2-  پوتین ، ‌رییس جمهور روسیه ، روز بیست و دوم اکتبر اردوغان ، رییس جمهور ترکیه را به سوچی واقع در جنوب روسیه دعوت و با وی در خصوص عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه مذاکره کرد. روسای جمهور هر دو کشور در این مذاکره با عقب نشینی نیروهای کرد از منطقه مرزی ترکیه و ایجاد « منطقه امن » موافقت کردند. گفته می شود ، پوتین و اسد هم در خصوص این توافق تفاهم دارند. اما پوتین چه هدفی را در این میانجیگری دنبال می کند؟ گسترش سازمان افراطی دولت اسلامی حتی برای روسیه هم تهدید به شمار می آید و پوتین می خواهد با این میانجیگری سوریه را جای پایی برای حمله به نیروهای دولت اسلامی قرار دهد. گذشته از این ، پوتین در نظر دارد با چنین میانجیگری هایی به عنوان بازیگر اصلی به صحنه بین المللی برگردد. گفتنی است پوتین از سال 2014 میلادی با الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه از جامع بین المللی منزوی شده است.
3- روز چهاردهم اکتبر رویداد دیگری رخ داد که نماد افزایش احساس موجودیت روسیه در خاورمیانه است. این رویداد سفر پوتین به عربستان سعودی پس از گذشت دوازده سال بوده است. با کم رنگ شدن مشارکت آمریکا در خاورمیانه ، وضعیت ناپایدار در این منطقه گسترش یافته و امکان برای نفوذ روسیه در این منطقه مهیا شده است. نفوذ روسیه در خاورمیانه تنها به میانجیگری میان نیروهای کرد ، ترکیه و سوریه محدود نمی شود ، ‌بلکه روسیه با ایجاد روابط دوستانه با کشورهای بزرگ از جمله ایران ، عربستان سعودی و اسراییل تاثیرگذاری کشورش را در خاورمیانه افزایش داده است. البته بسیار دشوار است که فکر کنیم روسیه صلح سوریه را رهبری کند. چرا که خطر این وجود دارد که روسیه در باتلاق سوریه فرود رود. بنابراین هدف روسیه ، حل و فصل مسائل خاورمیانه نیست ، بلکه هدف روسیه مشارکت در ایجاد نظم جدید خاورمیانه است.
4- گفته می شود که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 میلادی مداخله کرده و در ایجاد دولت ترامپ نقش داشته است. اما با این حال محاسبات روسیه غلط از آب در آمده و روابط روسیه با آمریکا به جهت «‌ سوء ظن به روسیه » بدتر از گذشته شده و بدین ترتیب انزوای روسیه بیش از گذشته تعمیق یافته است. اما با این حال ، تصمیم این بار ترامپ [ خروج از خاورمیانه ] ممکن است به روسیه کمک کند که ثمره مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بدست آورد.
اداره کل رسانه های خارجی

 

 

プーチン大統領、中東の調停役に躍り出た思惑
編集委員 坂井光
2019/10/23 11:30
日本経済新聞 電子版
米軍のシリア撤退がロシアに幸運をもたらしている。空白を埋めるように軍を派遣、22日にはトルコとの首脳会談を主導するなどシリア安定に向けた調停役を演じ始めた。アラブの大国サウジアラビアやその宿敵イランとも良好な関係を築くなど中東での存在感は一気に高まっている。
事態は10月6日に急転した。トランプ米大統領がエルドアン・トルコ大統領との電話会談後、米軍のシリア北部からの撤退を発表。トルコは9日、敵対する同地域のクルド勢力への軍事作戦を開始した。
トルコへの国際的な非難が一斉に強まるなかで、独自の動きをしたのがロシアだ。プーチン大統領はシリアに軍を派遣し、14日には米軍がいた基地を支配下に置いた。
自らも動いた。22日にはエルドアン大統領をロシア南部ソチに招き、トルコがシリア北部で展開している軍事作戦について協議。両大統領はトルコ国境地帯からクルド勢力を撤退させ「安全地帯」を設けることで合意した。プーチン大統領はシリアのアサド大統領にこの合意を説明し、理解を得たという。
プーチン大統領の狙いはなにか。過激派組織「イスラム国」の拡散はロシアにとっても脅威だし、シリアを橋頭堡(きょうとうほ)にしたいとの思いはある。
ただ、それ以上に、大統領が見据えるのは調停役として国際舞台の主要プレーヤーに復帰することだ。それは2014年にウクライナ領クリミア半島を併合して以降続く国際的な孤立状態からの脱却を意味する。
布石は入念に打ってきた。トルコは北大西洋条約機構(NATO)加盟国だが、米国がクルド勢力と協力していることなどに反発を強めていた。
ロシアはそこにつけいる形で防空ミサイルシステムを売却。ロシア産ガスを通すパイプラインも近く完成するなど、トルコとの結びつきを強めてきた。
一方、シリアに関しては、11年に発生した内戦以降、一貫してアサド政権の崩壊を防ぐ立場をとった。今回のロシア軍派遣もシリア政府軍と共同でトルコ軍との境界で警戒にあたるなど、アサド政権の支配圏拡大を後押ししている。
シリアのクルド勢力とも接触していたことがうかがえる。ロシアの報道によると、武装勢力のひとつ「シリア民主軍」はこれまで緊張関係にあったアサド政府と協力することで合意したが、仲介したのはロシアだ。
14日には、中東での存在感の高まりを象徴する出来事がもうひとつあった。プーチン大統領のサウジアラビア訪問だ。同国訪問は実に12年ぶりのことになる。
サウジは9月に石油施設が攻撃されたことでイランとの緊張が高まっている。しかし、後ろ盾の米国との間にはサウジ反体制派の記者カショギ氏が殺害されて以降、すきま風が吹く。加えてクルド勢力を見捨てるという米国の一貫性のない政策に対米不信感は増した。
米国が中東での関与を弱め、事態が流動化したことでロシアの可能性は広がった。トルコ、シリア、クルド勢力を仲立ちするだけではない。サウジ、イラン、イスラエルなどお互い仲が悪いが影響力が大きい国とも良好な関係を築いてきたことが生きてくる。
ロシアがシリアを和平に導くのは難しいだろう。泥沼にはまるリスクもある。ただ、目的は解決することではない。中東での新たな秩序作りに関与し続けることだ。
地政学的に重要な中東でキープレーヤーとしての地位を築ければ、米欧との様々な交渉の場面でカードとして使うことができる。ロシア経済は西側の制裁で疲弊している。その緩和はプーチン政権の優先課題だ。
さらに、シリアやサウジ、トルコといった権威主義的な政権の維持を後押しする狙いもある。プーチン政権は実質20年近くに及ぶ。閉塞感が広がり、強権体質に批判が出るなか、民主化が飛び火することは避けなければならない。
16年の米大統領選に介入し、トランプ政権誕生に一役買ったとされるロシア。ただ、対米関係は「ロシア疑惑」で逆に悪化し、孤立が深まるなど誤算が続いた。しかし、トランプ大統領の今回の決断でロシアはようやく「介入」の果実を手に入れ始めたのかもしれない。
https://www.nikkei.com/article/DGXMZO51222380R21C19A0I00000/


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.