مقالات

آیا ایران در صدد گسترش «‌ هلال شیعی » است؟‌ [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 1 نوامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

155366  ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
عبدالله ، پادشاه اردن ، سال 2015 میلادی با اشاره به اینکه «‌ پیدایش جدید هلال شیعی می تواند تعادل سنتی دو قدرت بزرگ مذهبی شیعه و سنی را تغییر دهد و چالش های جدیدی را برای آمریکا و متحدانش به وجود آورد. » در خصوص ظهور هلال شیعی سخت ابراز نگرانی کرده است. هلال شیعی نیروهای متحد ایران در منطقه از جمله ، عراق ، سوریه و لبنان را شامل می شود که همانند کمربندی به شکل هلال به یکدیگر متصل می باشند. هم اکنون این «‌ حوزه قدرت ایران » تقویت شده است و بدین ترتیب بیانات پادشاه اردن به تدریج در حال به واقعیت پیوستن است.

آیا ایران در صدد گسترش «‌ هلال شیعی » است؟‌
1- عبدالله ، پادشاه اردن ، سال 2015 میلادی با اشاره به اینکه «‌ پیدایش جدید هلال شیعی می تواند تعادل سنتی دو قدرت بزرگ مذهبی شیعه و سنی را تغییر دهد و چالش های جدیدی را برای آمریکا و متحدانش به وجود آورد. » در خصوص ظهور هلال شیعی سخت ابراز نگرانی کرده است. هلال شیعی نیروهای متحد ایران در منطقه از جمله ، عراق ، سوریه و لبنان را شامل می شود که همانند کمربندی به شکل هلال به یکدیگر متصل می باشند. هم اکنون این «‌ حوزه قدرت ایران » تقویت شده است و بدین ترتیب بیانات پادشاه اردن به تدریج در حال به واقعیت پیوستن است.
2- ایران پس از پیروزی انقلاب سال 1979 میلادی با حمایت از نیروهای شیعیان در نقاط مختلف ، قدرت نفوذش را در کشورهای منطقه گسترش داد. عباس سلیمی ، رییس مرکز مطالعات تاریخ ایران ، در همین راستا اظهار داشت:« ایران موظف به مداخله در کشورهای همسایه است. چرا که مداخله در کشورهای همسایه به تضمین استقلال ایران منجر خواهد شد. » مداخله ایران در کشورهای همسایه از سیاست خصمانه این کشور علیه اسراییل ناشی می شود. [ امام ] خمینی (‌ ره ) که «‌ ترویج انقلاب »‌ را اعلام کرده بود ، به منظور «‌ رهایی مردم فلسطین که تحت اشغال اسراییل بودند » روابط دیپلماتیک با اسراییل را قطع کرد و بدین ترتیب حمایت ایران از سازمان های مسلح در خارج از کشور آغاز شده است.
3- سازمان شیعیان حزب الله لبنان نماد سازمان هایی است که ایران از آنها حمایت می کند. سازمان حزب الله به تدریج به سازمان قدرتمندی که حدود بیست هزار نیرو دارد ، بدل شده است. این سازمان سال 2000 میلادی ارتش اسراییل را از جنوب لبنان به عقب رانده است. حزب الله همچنین به عنوان حزب سیاسی هم فعالیت می کند و قدرت نفوذ ایران از طریق حزب الله حتی در دولت لبنان هم گسترش یافت. افزون بر این ، ایران به منظور گسترش قدرت نفوذش ، نیروی قدس سپاه پاسداران را به سوریه که در جنگ داخلی بسر می برد و همچنین به عراق که عملیات پاکسازی دولت اسلامی در این کشور ادامه دارد ، اعزام کرده است.
4-  از سوی دیگر اسراییل ، عربستان سعودی و آمریکا از قدرت نفوذ ایران در منطقه به خشم آمدند. آمریکا با اعلام «‌ فشار حداکثری »‌ تحریم های اقتصادی علیه ایران را تقویت کرد. آمریکا همچنین در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی شمار نیروهای مستقر در عربستان سعودی را به سه هزار نفر افزایش داد. عربستان سعودی هم کشورهای مختلف حوزه خلیج [ فارس ] را به ایجاد ائتلاف ضد ایرانی فراخواند. بدین ترتیب همین اوامر عاملی اصلی بی ثباتی منطقه شده است.
اداره کل رسانه های خارجی

 

(もっと知りたい)イラン:拡大する「シーア派の三日月」って?
有料記事
2019年11月1日16時30分
「『シーア派の三日月』の新たな出現は、2大宗派の力の伝統的な均衡を変え、米国と同盟国に新たな挑戦をもたらしかねない」
15年前、ヨルダンのアブドラ国王はそう危惧していた。
「シーア派の三日月」とはイラク、シリア、レバノンにまたがる地域でイランの同盟勢力が帯状に連なる状態を指す。今、この「イラン勢力圏」が強まり、国王の言葉は現実化しつつある。スンニ派の盟主サウジアラビアなどとの緊張は一層高まり、米国も巻き込んで事態は複雑化している。
イランは1979年のイスラム革命後、各地のシーア派勢力への支援を通じて、影響力を拡大してきた。イラン歴史研究・編纂(へんさん)センターのアッバス・サリミ所長(歴史学)は、「イランには近隣諸国に介入する義務がある。イランの独立性を確保することにつながるからだ」と語る。
イランの周辺国への関与はイスラエルへの敵対政策に端を発する。「革命の輸出」を掲げたイランの初代最高指導者ホメイニ師が「イスラエル占領下で苦しむパレスチナ人を解放する」としてイスラエルと断交。イラン国外の武装組織への支援を始めた。
イランが支援する組織の中で象徴的なのがレバノンのシーア派組織ヒズボラだ。戦闘員約2万人を有する強力な組織に成長。2000年には、レバノン南部からイスラエル軍を撤退させるほどの力を見せた。ヒズボラは政党としても機能。国会に議席を有し、閣僚も輩出する。ヒズボラを通じたイランの影響力は国政にも及んでいる。
さらに、イランは精鋭部隊の革命防衛隊を内戦が続くシリア、そして過激派組織「イスラム国」(IS)掃討作戦が続いていたイラクにも派遣。その影響力の拡大を狙っている。
神経をとがらせているのがサウジやイスラエル、そして両国の後ろ盾でもある米国だ。米国はイランへの「最大限の圧力」を掲げて経済制裁を強化。サウジなどは湾岸諸国などに呼びかけて反イラン連合の構築を進める。地域が不安定化する要因になっている。
実際、米国がイラン産原油の全面禁輸を始めた5月以降、軍事衝突を招きかねない事案が相次いでいる。
ペルシャ湾周辺では、石油タンカーへの攻撃が続発。関与を巡り、イランと米側が非難合戦を繰り広げている。6月にはイラン沖で革命防衛隊が米軍のドローンを撃墜。直前に撤回されたものの、トランプ米大統領が報復攻撃を一時承認する事態にまで至った。さらに、9月にはサウジの石油施設がドローンなどで攻撃を受け、米側が「イラン犯行説」を主張し、イランとの溝を深めている。
米国は、石油施設への攻撃を受けて、サウジに駐留する米軍部隊を3千人増派すると発表。在テヘラン外交筋は「イランと米国には首脳間、現場間でのホットラインがないのが問題だ。偶発的衝突が起きても収拾するのが難しい」と指摘する。=終わり(テヘラン=杉崎慎弥)
https://digital.asahi.com/articles/DA3S14240956.html?pn=3

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.