مقالات

ایران در چهلمین سالگرد رویداد گروگانگیری فریاد ضد آمریکایی سر داد [شینیا سوگیزاکی، آساهی (ژاپن)، 5 نوامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

155412  ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
روز چهارم نوامبر که مصادف با چهلمین سالگرد واقعه گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران بود ، تظاهرات ضد آمریکایی با حضور هزاران تن در مقابل سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد. از آنجا که بزودی خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای و به دنبال آن از سرگیری تحریم های نفتی علیه ایران یک ساله خواهد شد ، به نظر می رسد شمار شرکت کنندگان در تظاهرات این بار بیش از سالهای گذشته بوده و همچنین شعارهای ضد آمریکایی از جمله شعار «‌ مرگ بر آمریکا »‌ رساتر از سالهای گذشته بوده است.

ایران در چهلمین سالگرد رویداد گروگانگیری فریاد ضد آمریکایی سر داد
1- روز چهارم نوامبر که مصادف با چهلمین سالگرد واقعه گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران بود ، تظاهرات ضد آمریکایی با حضور هزاران تن در مقابل سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد. از آنجا که بزودی خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای و به دنبال آن از سرگیری تحریم های نفتی علیه ایران یک ساله خواهد شد ، به نظر می رسد شمار شرکت کنندگان در تظاهرات این بار بیش از سالهای گذشته بوده و همچنین شعارهای ضد آمریکایی از جمله شعار «‌ مرگ بر آمریکا »‌ رساتر از سالهای گذشته بوده است.
2- موسوی ، فرمانده ارتش ایران ، در سخنرانی که به مناسبت چهلیمن سال تسخیر سفارت آمریکا در تهران ایراد کرد با اشاره به اینکه:« آمریکا شیطان بزرگی است که رفتارهای غیر قانونی از جمله تحریم ها را پیگیری می کند. سیاست های آمریکا مثل همیشه شکست خواهد خورد. » بر رویکرد ضد آمریکایی تاکید کرد. همچنین [ آیت الله ] خامنه ای روز سوم اکتبر اظهار داشت:« مذاکره با آمریکا اشتباه است. چنانچه با آمریکا مذاکره نکنیم ، برای جهانیان فاش خواهد شد که در خصوص شکوه و عظمت آمریکا اشتباه می کردند. »‌
3- کاخ سفید آمریکا روز چهارم اکتبر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:« ایران همچنان از شهروندان بی گناه به عنوان گروگان برای روابط دیپلماتیک شکست خورده استفاده می کند. تا زمانی که ایران چنین نگرش خصمانه  را تغییر ندهد ،‌ ما تحریم های ویرانگر علیه ایران را دنبال خواهیم کرد. »
اداره کل رسانه های خارجی

 

人質事件40年、反米叫ぶイラン

2019年11月5日05時00分
イランと米国が断交するきっかけとなった在テヘラン米国大使館人質事件の発生から40年となった4日、首都テヘラン中心部の旧大使館前では、毎年恒例の反米デモがあり、数千人が参加した。核合意から離脱したトランプ米政権が、イラン産原油への禁輸制裁を再開してからまもなく1年となることもあり、例年よりも参加者は多かった模様で、「米国に死を」などのスローガンを叫んでいた。
旧大使館前では40年の記念式典も開かれ、イラン軍のムサビ総司令官が「米国は制裁など違法な行為を続けており、大悪魔だ。米国の政策は必ず失敗する」と反米姿勢を強調した。
最高指導者ハメネイ師は3日、「米国との交渉は誤りだ。交渉しなければ、世界に米国の栄光が虚偽だということをさらけだせる」と語った。
人質事件は、1979年のイスラム革命で国を追われたパーレビ元国王の入国を認めた米国に抗議する学生約400人がテヘランの米大使館を占拠。外交官らを人質に元国王の引き渡しを求めた。81年1月、444日ぶりに人質52人全員が解放されたが、敵対関係が続く主な要因となっている。(テヘラン=杉崎慎弥)
■米「制裁続ける」
米ホワイトハウスは4日、「イランは罪のない市民を、失敗した外交関係の人質として使い続けている。イランがそうした姿勢や敵対的な態度を改めるまで、我々は壊滅的な打撃を与える制裁をかけ続ける」などとする報道官声明を出した。
https://digital.asahi.com/articles/DA3S14244532.html

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.