مقالات

تشدید « شبکه انزوای ایران » با آغاز فعالیت حفاظت از کشتی ها به رهبری آمریکا [تاکاشی واتانابه، آساهی (ژاپن)، 8 نوامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی: کیومرث واحدی)

155424  ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
فعالیت «‌ ائتلاف داوطلبانه » به رهبری آمریکا و به منظور تامین امنیت کشتی ها در تنگه هرمز ، روز هفتم ماه نوامبر با نام « سنتینل » ( به مفهوم ناظر )‌ شروع شده است. هر چند مقام عالی رتبه ارتش آمریکا تاکید کرد که اهداف ائتلاف داوطلبانه «‌ تدافعی » است ،‌ ولی بدون شک ایران به ماهیت این طرح که به مفهوم تشدید «‌ شبکه انزوای ایران »‌ است واکنش نشان خواهد داد. طرح امنیت دریایی در واقع ایجاد ساختاری را مدنظر دارد که در آن کشورهای عضو ائتلاف داوطلبانه از کشتی های کشورشان در تنگه هرمز ، خلیج فارس ، تنگه باب المندب و خلیج عمان محافظت کنند. آمریکا فرماندهی ائتلاف داوطلبانه را بر عهده دارد و کشورهای شرکت کننده علاوه بر اعزام کشتی و هواپیما می توانند در کمک مالی ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات سهیم باشند.
تشدید « شبکه انزوای ایران » با آغاز فعالیت حفاظت از کشتی ها به رهبری آمریکا  
1- فعالیت «‌ ائتلاف داوطلبانه » به رهبری آمریکا و به منظور تامین امنیت کشتی ها در تنگه هرمز ، روز هفتم ماه نوامبر با نام « سنتینل » ( به مفهوم ناظر )‌ شروع شده است. هر چند مقام عالی رتبه ارتش آمریکا تاکید کرد که اهداف ائتلاف داوطلبانه «‌ تدافعی » است ،‌ ولی بدون شک ایران به ماهیت این طرح که به مفهوم تشدید «‌ شبکه انزوای ایران »‌ است واکنش نشان خواهد داد. طرح امنیت دریایی در واقع ایجاد ساختاری را مدنظر دارد که در آن کشورهای عضو ائتلاف داوطلبانه از کشتی های کشورشان در تنگه هرمز ، خلیج فارس ، تنگه باب المندب و خلیج عمان محافظت کنند. آمریکا فرماندهی ائتلاف داوطلبانه را بر عهده دارد و کشورهای شرکت کننده علاوه بر اعزام کشتی و هواپیما می توانند در کمک مالی ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات سهیم باشند. 
2- جیم مالوی، فرمانده ستاد فرماندهی نیروهای دریایی آمریکا در خاورمیانه، در خصوص ماموریت ائتلاف داوطلبانه اظهار داشت:« ما از کشتی های جنگی با کار آیی بسیار بالا برای گشت زنی استفاده خواهیم کرد. ماموریت ما تهاجمی نیست ، بلکه ماموریت ما این است که در صورت حمله از یکدیگر دفاع کنیم. تا زمانی که تهدید وجود دارد این طرح دنبال خواهد شد. » 
3- پس از ماه مه امسال که آمریکا تحریم های همه جانبه نفتی علیه ایران را آغاز کرده ، حوداث متعدد یکی پس از دیگری از جمله حمله به نفتکش ها در حومه تنگه هرمز به وقوع پیوسته است. عامل اصلی هیچ از یک از این حمله ها مشخص نشده است ، ولی با این حال آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند که ایران عامل اصلی این حملات بوده است. آمریکا که انزوای ایران را مدنظر دارد ، ماه ژوییه امسال طرح «‌ ائتلاف داوطلبانه » را پیشنهاد داد و کشورهای مختلف از جمله ژاپن را به مشارکت فرا خواند. ژاپن مشارکت در طرح ائتلاف داوطلبانه را به تعویق انداخت و هم اکنون اعزام نیروی دفاع از خود را به منظور جمع آوری اطلاعات در خلیج عمان و حومه تنگه هرمز در دست بررسی دارد. 
4- با اینکه عاملان حملات اخیر در حومه تنگه هرمز مشخص نشدند ، رویکرد کشورهای محتاط از جمله کشورهای غربی برای مشارکت در طرح امنیت دریایی نظرها را به سوی خود جلب کرد. ایران با اشاره به اینکه طرح امنیت دریایی به رهبری آمریکا بدون مشارکت ایران فقط تنش ها را افزایش خواهد داد ، به شدت با این طرح مخالفت کرد و ماه سپتامبر امسال « طرح صلح هرمز » که از امنیت تنگه هرمز به شکل مستقل دفاع می کند و در تقابل با طرح آمریکا قرار دارد ، راه اندازی کرد. 
اداره کل رسانه های خارجی 
 

 

「イラン包囲網」米主導の船舶護衛活動開始 日本見送り

有料記事 

ワシントン=渡辺丘 2019年11月8日07時03分 

 中東ホルムズ海峡などで船舶の安全を確保する米国主導の「有志連合」は7日、米海軍第5艦隊司令部があるバーレーンで新司令部の開所式を開き、「センティネル」(監視員の意味)と名付けた活動を正式に開始した。「イラン包囲網」の性格が強い構想にイランは反発しているが、米軍高官は「防衛目的」の作戦であることを強調した。

 作戦には米国、英国、オーストラリア、バーレーン、サウジアラビア、アラブ首長国連邦(UAE)のほか、アルバニアが1日に新たに加わり、計7カ国が参加。日本は参加を見送り、ホルムズ海峡周辺のオマーン湾などに情報収集目的で自衛隊を派遣することを検討している。

 「有志連合」による海洋安全保障イニシアチブは、ホルムズ海峡のほか、ペルシャ湾、イエメン沖バブルマンデブ海峡、オマーン湾で、参加国が自国船舶を護衛することを支援する体制の構築をめざす。米国が指揮統制を担い、参加国は航空機や艦船の派遣のほか、財政支援や情報の収集・分析でも貢献できるとしている。

AFP通信によると、米海軍第5艦隊のマロイ司令官は式典で「我々は高性能の軍艦をパトロールのために使用するが、攻撃された場合に互いに防衛するのが任務で、攻撃的なものではない。脅威がある限り、作戦を続ける」と語った。

 ホルムズ海峡周辺では、米国がイラン産原油の全面禁輸を開始した5月以降、石油タンカーなどが攻撃を受ける事案が続発した。いずれも攻撃主体ははっきりしないが、米国とサウジなどは「イランの犯行」と主張。敵対するイランの封じ込めを狙う米国は7月、「有志連合」構想を提唱し、日本など各国に参加を呼びかけた。

 だが、攻撃事案の犯行主体がはっきりしない中、欧州諸国など参加に慎重な国が目立った。イランは米国主導の「有志連合」構想にはイランが含まれず、緊張を増すだけだと強く反発し、9月にはホルムズ海峡の安全を守る独自の「ホルムズ平和構想」を打ち出し、米構想に対抗していた。(ワシントン=渡辺丘)

 

https://digital.asahi.com/articles/ASMC81R7ZMC8UHBI003.html?pn=4

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.