مقالات

محدود شدن ایران به راهبردهای حاشیه ای [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 7 نوامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی: کیومرث واحدی)

155432  ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
ایران روز هفتم نوامبر فعالیت غنی سازی اورانیوم را در تاسیسات زیر زمینی فردو که با توافق هسته ای تعطیل شده بود ، شروع کرده است. نه تنها آمریکا بلکه کشورهای اروپایی که حفظ توافق هسته ای را مدنظر دارند ، با لحن تند این اقدام ایران را محکوم کردند. راهبردهای حاشیه ای ایران از جمله تحریک بحران تولید سلاح اتمی به منظور جلب حمایت مالی اتحادیه اروپا به تدریج در حال گذشتن از حد خود است و چنانچه کاهش تعهدات توافق هسته ای ادامه یابد ، ممکن است بر خلاف انتظار ایران نتایج معکوس از جمله متمایل شدن اتحادیه اروپا به سمت آمریکا را به بار آورد.
محدود شدن ایران به راهبردهای حاشیه ای 
بازداشت موقت بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی 
1- ایران روز هفتم نوامبر فعالیت غنی سازی اورانیوم را در تاسیسات زیر زمینی فردو که با توافق هسته ای تعطیل شده بود ، شروع کرده است. نه تنها آمریکا بلکه کشورهای اروپایی که حفظ توافق هسته ای را مدنظر دارند ، با لحن تند این اقدام ایران را محکوم کردند. راهبردهای حاشیه ای ایران از جمله تحریک بحران تولید سلاح اتمی به منظور جلب حمایت مالی اتحادیه اروپا به تدریج در حال گذشتن از حد خود است و چنانچه کاهش تعهدات توافق هسته ای ادامه یابد ، ممکن است بر خلاف انتظار ایران نتایج معکوس از جمله متمایل شدن اتحادیه اروپا به سمت آمریکا را به بار آورد. 
2- مکرون ، رییس جمهور فرانسه ، روز ششم نوامبر پس از چهارمین مرحله کاهش تعهدات توافق هسته ای ایران اظهار داشت:« ایران برای نخستین بار عزمش برای خروج از توافق هسته ای به شکلی خشن و واضح نشان داده است. این یک تغییر بنیادی از سوی ایران است. » از آنجا که فرانسه ماه سپتامبر کمک مالی پانزده میلیارد دلاری به ایران را پیشنهاد داد و راهی برای مذاکره میان سران ایران و آمریکا را جستجو می کرد ، می توانیم بگوییم بیانات مکرون در تعیین نگرش کشورهای اروپایی بسیار حائز اهمیت است. 
3- تاسیسات هسته ای فردو که غنی سازی اورانیوم در این محل از سرگرفته شده است ، در میان کوهها و در حدود صد کیلومتری جنوب تهران واقع شده است. این تاسیسات با در نظر گرفتن حمله اسراییل در اعماق زمین احداث و بر اساس برخی گزارش ها سامانه دفاعی اس سیصد ساخت روسیه هم در محل مستقر شده است. به نظر می رسد ، با از سر گیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات زیر زمینی و فوق سری فردو نگرانی جامعه بین المللی تعمیق یابد.
4- پیرامون بازرسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ناهنجاری هایی هم شنیده شده است. هفته گذشته در تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز ، بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی به شکل موقت بازداشت شد. پس از امضای توافق هسته ای ایران ، برای نخستین بار است که چنین امری اتفاق می افتاد. چنانچه اخلال در کار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی که نظارت بر توافق هسته ای را بر عهده دارد ، ادامه یابد ، بی شک بی اعتمادی غرب درباره ایران به یکباره افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب مسائل هسته ای ایران وارد مرحله جدیدی خواهد شد. 
اداره کل رسانه های خارجی 
 

 

イラン、瀬戸際戦術に限界も IAEA査察官一時拘束

11/7(木) 21:22配信 

 

 【カイロ=佐藤貴生】イランが7日、核合意で禁じられた中部フォルドゥの地下核施設でウラン濃縮に着手し、米国だけでなく、合意維持を目指す欧州からも強い非難の声が上がっている。核兵器保有の危機をあおって欧州の経済支援を引き出す瀬戸際戦術は限界に近づきつつあり、合意の履行義務停止が続けば欧州が米側に同調し、狙いとは逆の結果となる可能性も否定できない。

 

 「イランは初めて、核合意離脱の意思を明確かつ乱暴な形で示した。根本的な変化だ」。マクロン仏大統領は6日、イランの「第4段階」となる合意履行放棄を受けてこう述べた。

 

 米国が合意を離脱して原油禁輸を含む制裁を再開し、経済が低迷するイランは合意を段階的に放棄して英仏独に経済関係維持を迫ってきた。フランスは9月に150億ドル(約1兆6千億円)相当の金融支援を提示し、米・イランの首脳会談も模索。事態収拾に努力してきただけに、マクロン氏の発言は欧州の動向を占う上でも重要だといえる。

 

 イランが濃縮を再開したフォルドゥの核施設は首都テヘランの南約100キロの山間部にある。イスラエルなどの攻撃を想定して地下深くに建設され、ロシア製防空システムS300が配備されたとの報道も出た。機密性の高い地下施設でのウラン濃縮再開で、国際社会の疑念が深まりそうだ。

 

 ウランは濃縮度が20%になると核兵器級の90%まで引き上げるのは比較的容易とされる。イランは今回も4・5%と原発燃料並みに抑える見通しで、「対話の余地は残っている」と強調して欧州をたぐり寄せる狙いがにじむ。

 

 ただ、国際原子力機関(IAEA)の立ち入り調査をめぐっては不協和音も出ている。ロイター通信は6日、中部ナタンズのウラン濃縮施設で先週、IAEAの査察官が一時拘束されたと伝えた。核合意締結以降で初めてとみられる。

 

 合意の履行状況を監視するIAEAの査察が妨害される事態が続けば、欧米の不信感が一気に高まることは必至。イラン核問題は新たな局面を迎えつつある。

https://www.sankei.com/world/news/191107/wor1911070017-n1.html

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.