مقالات

تندروهای فلسطینی و اسرائیل بر سر آتش بس توافق می کنند [راگ اینگا، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 15 نوامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، عطیه خرم)

155549  ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
شب پنجشنبه، جهاد اسلامی فلسطین و اسرائیل با میانجیگری سازمان ملل متحد و مصر بر سر آتش بس توافق کردند. نیکولای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل برای روند صلح در خاورمیانه هر دو طرف را به خویشتن داری فراخواند. وی روز چهارشنبه برای مذاکره با حکومت مصر به قاهره سفر کرده بود.

تندروهای فلسطینی و اسرائیل بر سر آتش بس توافق می کنند
1. شب پنجشنبه، جهاد اسلامی فلسطین و اسرائیل با میانجیگری سازمان ملل متحد و مصر بر سر آتش بس توافق کردند. نیکولای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل برای روند صلح در خاورمیانه هر دو طرف را به خویشتن داری فراخواند. وی روز چهارشنبه برای مذاکره با حکومت مصر به قاهره سفر کرده بود.
2. کشته شدن یک فرمانده برجسته جهاد اسلامی توسط اسرائیل در روز سه‌ شنبه، بار دیگر باعث تشدید تنش ها و بالا گرفتن خشونت ها شده بود. به گفته ارتش اسرائیل، افراط گرایان فلسطینی از آن زمان حداقل 450 موشک و نارنجک به سمت روستاها و شهرهای اسرائیل پرتاب کرده و ارتش اسرائیل نیز حملات هوایی و توپخانه ای هدفمند علیه انبارهای اسلحه و مبارزان فلسطینی انجام داده است.
3. در ابتدا مشخص نبود که آیا اسرائیل به افراط گرایان امتیازاتی داده یا خیر. زیاد النخاله، دبیرکل جهاد اسلامی خواستار امتیازات متعددی در ازای پذیرش آتش بس شده بود. وی در مصاحبه ای با یک رسانه نزدیک به رژیم سوریه، خواستار خاتمه دادن به قتل های هدفمند و برداشته شدن محاصره اسرائیل پیرامون نوار غزه گردید. به نظر نمی رسد که افراط گرایان به هیچکدام از این اهداف دست یافته باشند.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

 

 

 

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.